ABY POMÓC SOBIE LUB INNYM…

W naszej związkowej świetlicy , 25.10.2017r. zorganizowaliśmy trzy szkolenia z zakresu pomocy medycznej.Często jesteśmy świadkami sytuacji, w których nasi bliscy lub osoby przypadkowe potrzebują naszej pomocy w chwili zagrożenia życia. Aby pomóc trzeba wiedzieć jak, bo brak wiedzy jest najczęściej hamulcem naszych działań i powodem bezradności. 28 osób uczestniczących w szkoleniu w zakresie  pomocy przedmedycznej , prowadzonym przez ratowników OSP Mąkoszyce: Damiana Resiaka i Andrzeja Wojnarowskiego, dowiedziało się jak postępować z osobami nieprzytomnymi, bez oddechu. Z użyciem fantomów osoby dorosłej i dziecka ratownicy pokazywali zebranym jak wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie. Odpowiadali na zadawane pytania, a także umożliwili trening na fantomach. o W tym samym dniu lekarze z Opola: Magda Sałatyńska i Paweł Szczykutowicz, wygłosili dla 36 słuchaczy dwa wykłady o zdrowym trybie życia seniorów. Aby pomóc samemu sobie, szczególnie w jesieni życia, która niesie coraz więcej różnorodnych dolegliwości, trzeba poznać mechanizmy działania naszego organizmu i działać tak, by nie szkodzić, a najlepiej pomagać. Prelegenci skupili się przede wszystkim na schorzeniach, które najczęściej nękają nas w podeszłym wieku, tj. na nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, zawale i niewy-dolności  krążenia. Omówili symptomy tych chorób, przyczyny ich powstawania, sposoby  leczenia, a także sposoby zapobiegania ich powstawaniu. Wyposażyli słuchaczy w syntetyczną wiedzę na ulotkach i udzielili instruktażu dot. pomiaru ciśnienia tętniczego. Każdy senior powinien  pamiętać, że jego kondycja w dużej mierze  zależy od niego i od stylu życia jaki wybierze. Oto kilka przykazań, które powinniśmy bezwzględnie stosować:

1.Zrozum swoją chorobę – jest poważna, przewlekła, wymaga zmiany stylu życia, przestrzegania zaleceń lekarza i samodyscypliny, ale jest możliwa do opanowania i kontrolowania.

2. Regularnie odwiedzaj swojego lekarza pierwszego kontaktu, lub lekarza specjalistę.

3. Mierz codziennie ciśnienie tętnicze , a gdy chorujesz na cukrzycę, poziom cukru we krwi, zapisuj wartości pomiarów i przekazuj lekarzowi przy najbliższej wizycie.

4. Zażywaj zapisane przez lekarza leki, nie przerywaj ich przyjmowania, pamiętaj nazwy i dawki leków lub noś przy sobie ich listę. Ta informacja będzie ważna , gdy trzeba będzie udzielić ci nagłej pomocy.

5. Nie przyjmuj żadnych leków ani suplementów diety na własną rękę pod wpływem reklam telewizyjnych lub zachęty znajomych, bo to co pomaga innym może zaszkodzić tobie.

6. Bądź aktywny fizycznie, w stopniu na jaki pozwala nasilenie twoich chorób.

7. Odżywiaj się zdrowo, nie pal papierosów, wyeliminuj lub ogranicz spożycie alkoholu.

W trosce o zatrzymanie dobrej kondycji naszej skóry ( ważne szczególnie dla pań) zorganizowaliśmy spotkanie z kosmetyczką – Panią Danutą Przepierzyńską, która wygłosiła pogadankę na temat korzyści płynących ze stosowania kosmetyków produkowanych na bazie naturalnego kolagenu. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo przecież każdy chce być piękny, zdrowy i …

Similar Posts