Taneczne wspomnienia andrzejkowe/ 2021

Jest taka znana sentencja Tadeusza Różewicza, który jest Patronem roku 2021, napisana bardzo dawno, ale jakże aktualna: Szukamy ciepła nawet w kubku z gorącą herbatą, w zaparowanych oknach, bo tak bardzo tęsknimy za ciepłą duszą…”. Przypomniały mi się te słowa na drugi dzień po wesołym spotkaniu. Doznaliśmy wiele radości z bycia razem, z uciechy wyjścia (choć na krótko) z pandemicznej samotności.

Bal andrzejkowy. Ogień, ekspresja, namiętność…panowały od początku do końca! I gdyby ktoś zaglądał zza słupa w sali balowej Kloneksu, nie rozróżniłby lat u tancerzy. Zapewne też i dlatego, że nie ustałby przy tym słupie, bo nogi same ruszyłyby do tańca. Zespół ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Brzegu – „Fermata”, czyli Basia, Krysia i Jerzy koncertowali tak, aby przenieść nas w przestrzeni, abyśmy zapomnieli o wirusach przeróżnych, bolącym kręgosłupie i innych życiowych przeszkodach. Śpiewaliśmy radośnie piosenkę „My, cyganie: Będzie prościej, będzie prościej, będzie jaśniej,/ Całą radość damy dzisiaj wam,/ Będzie prościej, będzie jaśniej,/ Gdy zaśpiewa każdy z was…

I tańczyliśmy, solo, w parach, w kółku. Spotkanie było też miłą chwilą na rozmowę i nowe znajomości. W przerwach wspaniały aktyw organizatorek zapraszał do konkursów i wesołych zabaw. Dziewczyny mocno się napracowały, gdyż każdy uczestnik zabawy otrzymał swoje losowe przesłanie na kartce, a niektórzy nawet serca i czekolady. Dla wielu były nagrody: wianki (o, i ja otrzymałam, zostałam druhną na „weselu”!), wachlarze, karty do gier, ozdoby etc. Marzenia i wróżby, na wesoło! Punktem kulminacyjnym wieczoru był taniec cygański w wyćwiczonej oprawie choreograficznej. Fruwały wielobarwne spódnice i chusty: Eli Czulak, Lilii Gebauer, Eli Pustelnik, Krysi Głowackiej, Eli Marczak. Podziwiamy energiczne koleżanki i bardzo dziękujemy zarządowi Związku za stworzenie dobrej atmosfery, z uwzględnieniem przepisów i obostrzeń. Ludzie potrzebują spotkania, wspólnego przebywania, kontaktu towarzyskiego. Pandemia nie zamknęła nam wszystkich dróg – mówi uczestniczka balu i nasza skarbnik Jadwiga Kubarek. 

……………………………………………………  

Artykuł: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg” /oddz. przy PZERiI