ZAPROSZENIE – 20.10. – g. 18.30 – spektakl poetycko-muzyczny oparty na poezji EWY SKARBEK, reż. D. Herman

„Moje Emaus” 

Kroki na bruku
twarze w półmroku

 Za mało
Szepty…oddechy…
w ciągłym pośpiechu
niestałość…pragnienia…

 Myśli nie chcą się ziśćić
bo ludzie ciągle szukają
z klęczek powstają
wciąż w trudzie

 Podchodzę…pytam…
W oczach ich czytam
że można w tej trudnej drodze
daru miłości nie poznać

Powyższy wiersz pochodzi z tomu EWY SKARBEK „Perły i koronki” (Opole 2015). Kiedyś Ewa powiedziała: Wiersze są we mnie, ja tylko wydobywam je na zewnątrz. Pisanie to mój niezawodny sposób na to, jak cieszyć się życiem. Tym optymizmem poetka dzieli się z czytelnikiem, ma zdolność posługiwania się celnym słowem, zauważa wszystko widoczne sercem. Jej wersy poruszają, czasami do bólu. Z wędrowania po świecie literackim powstają świetnie skojarzenia, bo Ewa kocha książki, obrazy, dobre filmy oraz internet, to jej okno na świat. W tym patrzeniu z Autorką w jedną stronę trzeba usiąść blisko niej, patrzeć w oczy, wczuć się w jej wyjątkowe postrzeganie świata. Ewa od dzieciństwa jest osobą niepełnoprawną, porusza się na wózku inwalidzkim.

Poetka poznana i odkryta w Różynie dzięki Ludwice CHOJNACKIEJ z biblioteki Domu Kultury w Łosiowie, w 2015 r. dała się zaprosić do wydania książki poetyckiej „Perły i koronki”. Redakcją i kompozycją zajęła się autorka tegoż artykułu, okładkę i pracowanie graficzne zawdzięczamy siostrzenicy poetki – Julii Kukiz. Powstała tomik eteryczny pod względem artystycznym, w który spośród koronek wyłaniają się perły prawdy o życiu.

I oto teraz, w dziwnych czasach, nie sprzyjających za bardzo czytaniu i książkom, okazuje się, że  SŁOWO zapisane ma moc! Książka stała się inspiracją dla seniorów z Grupy Teatralnej „Sztuka Słowa” i pod kierunkiem Doroty HERMAN powstał spektakl poetycko-muzyczny „Portrety liryczne”, który wpisuje się w brzeskie Dni Seniora.

Jest to piękna niespodzianka, na którą serdecznie zapraszamy do Brzeskiego Centrum Kultury w środę 20 października, g. 18.30, (bilet 5 zł), swoją miłą obecność zapowiedziała Autorka E. Skarbek.

……………………………..

 

 

Artykuł: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”/ 
oddz. przy Związku Emerytów i Rencistów w Brzegu